Landsbankinn Island
Hvor stenfacader forener natur og byliv
Sicherer Halt für die mit schweren Basaltsteinplatten verkleidete Fassade der Landesbank Island dank einer Komplettlösung aus fischer Hinterschnittankern und einer fischer/BWM Aluminium-Unterkonstruktion.

Landsbankinn: Nyt hovedkontor for Islands nationalbank

Grundlagt i 2008, kort efter den globale bank- og finanskrise, blev Landsbankinn inden for få år en af Islands største finansielle institutioner. Indtil 2022 har de cirka 1.000 medarbejdere arbejdet i 13 forskellige bygninger spredt over Reykjavik. Bankens ledelse ønskede at ændre denne situation.

Copyright header image: C.F. Møller Architects


„De ønskede en central bygning, der kunne rumme alle deres aktiviteter“, mindes Helgi Hallgrímsson fra det nordiske arkitektfirma. Sammen med CF Møller Architects fra Danmark vandt Hallgrímssons arkitektfirma en konkurrence om at designe bygningen i 2018.
Vier ineinander verschränkte Gebäude in Form eines Fünfecks machen den neuen Hauptsitz der isländischen Landesbank Landsbankinn zu einem urbanen Zentrum der Stadt. Bild rechts: der verantwortliche Architekt Helgi Hallgrímsson.
Copyright billede: C.F. Møller Architects

Den arkitektoniske tilgang: moderne, fleksibel, urban 

De fire sammenflettede bygninger, der opføres nær Reykjavíks berømte Harpa Koncert- og Operahus, afspejler Islands rå natur. Bygningernes form er inspireret af Islands topografi og danner en pentagon i deres layout. Både de horisontale, lagdelte basaltstenspaneler på facaden og de generøse vandarealer indfanger Islands vilde natur med dens takkede landskaber, klipper og søer.

Bygningens indre struktur svarer til kundens vision om en livlig og åben atmosfære. „Vores mål var at skabe en bygning, der tilbyder et moderne, fleksibelt og åbent arbejdsrum samtidig med, at den bidrager til en livlig by og inviterer folk indenfor“, understreger arkitekten Helgi Hallgrímsson.
Blick ins Erdgeschoss der neuen Landesbank von Island: Die Form des Fünfecks (Pentagon) zieht sich vom Grundriss der vier Gebäude bis zu den überdachten Innen- und Lichthöfen durch.
Copyright billede: C.F. Møller Architects

Projektprofil:

Arkitekter:
C.F. Møeller Architects, Büro København & Nordic – Office of Architecture, Büro Reykjavik
Byggeri:
Fire betonbygninger med udvendig isolering og en bagventileret facadekonstruktion fischer/BWM aluminium underkonstruktion
Bygherre:
SSJ Steinsmioja & S. Helgason
Planlagt byggeperiode:
2019 indtil efteråret 2022
Beklædningsmateriale:
Paneler af solid basaltsten
Facade area:
22.000 kvadratmeter
Bygningstype:
Erhverv
Hvad blev fastgjort med fischer produkter:
Bagventileret regnskærmsfacade beklædt med tunge basaltstenpaneler. Belastninger: Ca. 400 kg pr. kvadratmeter facade
Arkitekt
Arkitektur skaber rammen om vores liv. Det handler om at skabe det rum, vi bebor, uanset om det er der, hvor vi bor, hvor vi arbejder, eller hvor vi leger.
Helgi Hallgrímsson

Basaltsten bagventileret rainscreen-facade – en sag for fischer


At designe en bygning på papir er én ting, at udføre designet på stedet er noget andet. Höskuldur Arnarson, CEO for Málmtækni HF byggevirksomheden i Reykjavik, som er ansvarlig for opførelsen af facaden, ved en ting eller to om dette. „Landsbankinn-projektet havde mange udfordringer, der krævede ingeniørinnovation samt en ny måde at tænke på et problem“, mindes Arnarson.
Tillid spiller en vigtig rolle: Byggeleder Höskuldur Arnarson (t.v.) og Stefan Schrag, projektleder hos fischer/BWM (t.h.).
Fordi hans virksomhed allerede gennem årene havde etableret gode forbindelser med fastgørelsesspecialisten fischer, var det nemt at vælge fischer som partner. „Vores Key Account Manager får ikke kun hurtige og kompetente svar på tekniske forespørgsler – fischer havde også det perfekte produkt til skjulte fastgørelser af basaltstensfacadepanelerne med Zykon panelankeret FZP II“, tilføjer Höskuldur Arnarson. „Vi var sikre på, at vi ville få den støtte, vi har brug for fra fischer, og at kunden ville få det endelige produkt, de søger“.

Udfordringer for fischer: enorme vindbelastninger og tunge vægte

Stefan Schrag, projektleder hos fischer/BWM, mindes: „Vi vidste, at basaltstenpanelerne vejede omkring 400 kg pr. kvadratmeter, og at vindbelastningerne på Island er omkring fire gange højere end i Tyskland. Kunden brugte også en meget stærk, armeret beton med høj densitet“. Udfordringen for Stefan Schrag og hans islandske partner Höskuldur Arnarson bestod derfor i permanent og sikkert at forankre den bagventilerede regnskærmsfacade lavet af basaltstenpaneler under disse forhold.
Der natürliche isländische Basaltstein hat ursprünglich die Form eines Fünfecks. Um so viel wie möglich von dem Stein verwenden zu können, wird er in drei Teile geschnitten.
Islands naturlige basaltsten blev valgt til dette projekt. „Stenen har en femkantet form og er oprindeligt skåret i tre stykker, så vi forsøger at udnytte så meget af stenen som muligt“, forklarer Arnarson. Op til 25 fischer undercut-ankre FZP II pr. kvadratmeter blev brugt til at fastgøre de massive sten til aluminiumunderlaget. Stefan Schrag, projektleder hos fischer/BWM: „Denne enorme mængde alene viser den type belastning, vi skulle fastgøre“.
Projektleder fischer BWM facadesystemer
fischers produkter er af høj kvalitet med hensyn til selve produktionen, de er også dokumenterede og testede. De har desuden alle godkendelser for at kunne tilbyde kunden den nødvendige sikkerhed
Stephan Schrag
cd-blue-7b46469956-fjl9m