En bygning med en fortid og en fremtid

fischer fastgørelsesløsninger sikrer Venedigs Procuratie

En bygning med en fortid og en fremtid
For første gang i 500 år vil en stor del af Old Procuratie (Procuratie Vecchie) på Markuspladsen i Venedig blive åbnet for offentligheden. Målet er at knytte den berømte bygning tættere til byen og dens besøgende. I fem år blev Procuratie-paladset tidligere restaureret. For at forstærke lofterne og udskifte gamle fastgørelser som trædyvler og nittede samlinger samt til mange andre anvendelser, blev fischer fastgørelsesprodukter brugt.

Tre sammenhængende bygninger indrammer Markuspladsen i Venedig, de såkaldte Procuratie. Mod nord ligger Old Procuraties (Procuratie Vecchie), mod vest den Napoleonske fløj og mod syd New Procuraties (Procuratie Nuove). De tjente som bolig- og arbejdsområder for procuratorerne af Saint Mark. Disse kommunale embedsmænd havde den højeste rang i Republikken Saint Mark efter Dogerne (statsledere). Deres opgave var at varetage ejendomsforvaltningen af Saint Mark.
Arbejdet omfattede renovering af første og anden sal med kontorerne for forsikringsselskabet. I processen blev cirkulationen og adgangen til rummene omorganiseret. Tredje sal blev også renoveret. Denne etage huser The Human Safety Net, en international, non-profit Generali fond, der støtter udsatte mennesker. På tredje sal blev der skabt offentlig adgang til udstillings- og eventområder, arbejdsområder, et auditorium og en café. Restaureringsarbejdet benyttede nogle af de mest traditionelle venetianske håndværksteknikker: terrazzo på buerne, der åbner mod væggene, pastellone-gulve, kalkning på murstensflader, marmorino og venetiansk puds er blandt dem.

Objektprofil

Omdefineret anvendeligt rum:
12.000 m²
Objekttype:
Bygning
Hvornår blev du bygget?
16. århundrede
Total længde:
152 meter
På grund af projektets enorme betydning krævedes stor dygtighed og ekspertise ikke kun i den arkitektoniske udformning, men også i udvælgelsen af produkter til den omhyggelige og forsigtige restaurering. Blandt andre var virksomheden Sacaim SpA, som har været aktiv i Venedig siden 1920, afgørende ansvarlig for dette. Denne hovedentreprenør har allerede arbejdet på adskillige projekter med fischer-koncernen, som leverede fastgørelsesløsningerne til restaureringsprojektet.
Restaureringen af de Gamle Procuraties er en del af Generalis 190-års jubilæumsfejringer og en omfattende ombygningsindsats for området omkring Markuspladsen, som for eksempel inkluderer de nyligt genåbnede Kongelige Haver. Lokalerne tjente som det italienske hovedkvarter for forsikringsselskabet indtil 1989. Efter restaureringsarbejdet vender Generali nu tilbage til de Gamle Procuraties. Takket være den vellykkede gennemførelse af projektet kan bygningens historie bevares. Samtidig vil de Gamle Procuraties for første gang blive åbnet for verdens offentlighed og ført ind i fremtiden med en ny anvendelse.
cd-blue-7b46469956-gs8m7