Højt op med ankerskinner

fischer Cast-in Channel elementer sikrer Xinghai Convention & Exhibition Center

Højt op med ankerskinner
Med stor indsats er finans- og handelscentret Xinghai i de seneste år opstået omkring Xinghai-pladsen i Dalian. Dette suppleres nu med et nyt kongres- og messecenter ved navn Xinghai Convention & Exhibition Center. Dette sætter nye standarder blandt de omkringliggende kontorbygninger i byen: Den samlede bygningsareal på 44 overjordiske og 4 underjordiske etager udgør 160.000 kvadratmeter. Bygningen rejser sig 204 meter i højden. Det skal blive et nyt vartegn for byen og arkitektonisk måle sig med World Towers i Beijing og International Finance Center i Hongkong.
Billede: fischer

Objektprofil

Samlet areal
160.000 m² på 44 overjordiske og 4 underjordiske etager
Højde
204 m
Placering
Xinghai-plads i Dalian, Kina
For designet var filialen i Dalian hos firmaet China State Construction Engineering Co. Ltd. ansvarlig. Opførelsen blev udført af China Construction Third Engineering Bureau Co. Ltd. Udformningen af det grønne kontormiljø lå i hænderne på det anerkendte landskabsarkitektfirma Belt Collins fra Hongkong. Meget krævende var opførelsen af facaden af moderne glaselementer. Broad Group var ansvarlig for konceptet og udførelsen. Spørgsmålet om belastningsoptagelse ved forankringen af facadeelementerne udgjorde en udfordring for de ansvarlige. For at sikre absolut sikkerhed blev konceptet inklusive dimensioneringen af forankringerne underkastet en detaljeret beregning og kontrol.
Billede: Shutterstock/TonyV3112
„Vores kunder valgte til sidst vores ankerskinner FES-H-50/30 og FES-H-52/34, som pålideligt optager de forskellige påvirkninger,“ siger Dr. Roland Unterweger, leder af Business Unit Cast-in i fischer-koncernen. „Beslutningstagerne blev overbevist af monteringsfleksibiliteten og optagelsen af bygningskomponenttolerancer. Ud over sikkerheden og pålideligheden af vores løsning med europæisk teknisk godkendelse blev også vores omfattende service i samarbejde med vores landselskab i Kina højt anerkendt.“
Billede: Shutterstock/HelloRFTcool
Brugen af vores ankerskinner muliggør betydelige tids- og omkostningsbesparelser og undgår samtidig skader på den eksisterende konstruktion.
Dr. Roland Unterweger (leder af Business Unit Cast-in i koncernens fischer)
Ankerrællerne FES har en høj regulerbarhed og letter dermed monteringen af facadeelementerne. Gennem skrueforbindelsessystemet bliver svejse- og borearbejde på stedet overflødigt. Takket være sin særligt høje bæreevne egner Cast-in Channel Systemet sig også til tunge og krævende anvendelser. Det kan desuden anvendes på forskellige betonunderlag. "Brugen af vores ankerræller muliggør dermed store tids- og omkostningsbesparelser og undgår samtidig skader på den eksisterende konstruktion," opsummerer Dr. Roland Unterweger fordelene. "I Kina er der opført et virkelig eksklusivt kontorkompleks med vores Cast-in elementer."
Billede: fischer

Vores anvendte fischer produkter

 

cd-green-55965cdb4b-8kbsh