Kemiske ankre

I denne del af fastgørelsesguiden handler det om de Kemiske ankre. Anvendelsen af kemiske befæstelser er den ideelle metode til at overføre enorme belastninger til beton, porebeton eller murværk uden nogen form for ekspansion eller tryk.

fischer har en enestående ekspertise i udvikling og fremstilling af kemiske befæstelsesløsninger. Dette gør det muligt at tilbyde en optimal og sikker løsning til alle anvendelser, selv under ekstreme forhold på byggepladsen såsom fugt, kulde eller varme.

Til de Kemiske ankre


Typer af kemiske ankre

Ved kemiske fastgørelser eller kemiske ankre forstår vi godkendte systemløsninger, der består af reaktionspatroner, injektionsmørtler, ankerstænger, indvendigt gevindankre, ankerbøsninger, tilbehør og monteringsværktøj. Med kemiske ankre kan de højeste belastninger overføres til underlaget uden ekspansionstryk.

Injektionsmørtel

Injektionsmørtel består for det meste af 2 komponenter og kaldes derfor også ofte 2K-mørtel. Som regel består de af en styrenfri vinylesterharpiks og en hærderkomponent, som er indeholdt i en patron. Som fastgørelseselement kan der anvendes godkendte ankerstænger eller indvendigt gevindankre. I tilfælde af murværk af hulsten kræves der desuden en sihylster/ankerhylster .

Komponenterne injiceres i det forborede hul ved hjælp af en udpresningspistol og en statisk blander. Ankerstangen indsættes manuelt i borehullet. Injektionsmørtlen hærder og sikrer en sikker forbindelse mellem fastgørelseselementet og underlaget. Den muliggør en præcis dosering og genanvendelse af allerede åbnede patroner. Dette medfører især ved seriemontager en tids- og omkostningsbesparelse.

 

 

Injektionsmørtel hos fischer

Hos fischer finder du effektive multifunktionsmørtler, specialmørtler og højtydende mørtler til godkendte systemer. Med dem kan du indføre de højeste belastninger uden ekspansionstryk i beton, porebeton og murværk. De nationale godkendelser samt europæiske og internationale vurderinger garanterer en pålidelig og sikker fastgørelse. 

Til injektionsmørtlerne

Reaktionspatroner

Reaktionspatroner er patroner af glas, som allerede indeholder den brugsklare mængde harpiks og hærder. En fordel er, at der ikke er behov for rengøring af borehullet ved montage med reaktionspatroner. En yderligere fordel er anvendelsen ved temperaturer ned til -30 °C. Ved injektionsmørtler ligger anvendelsestemperaturen normalt ned til -5 °C (undtaget Superbond-mørtlen FIS SB: Ned til -15 °C).

fischer reaktionspatroner er en løsning, der har bevist sit værd millioner af gange i mange forskellige anvendelser, til sprejsetryksfrit at overføre høje belastninger til beton. Montagen kan udføres særligt enkelt & hurtigt takket være forportioneringen af komponenterne. Den europæiske tekniske vurdering til anvendelse med godkendte ankerstænger og indvendige gevindankre giver ekstra sikkerhed.

Reaktionspatroner hos fischer

Allrounderen til beton

Reaktionspatronen RSB er en systemkomponent i fischer Superbond-systemet til overførsel af høje belastninger i revnet og ikke-revnet beton. 2-komponent-reaktionspatronerne RSB og RSB mini indeholder vinylesterhybridmørtel med silanteknologi. De er velegnede til forstiksmontage og er særligt økonomiske til enkeltanvendelser og montage over hovedhøjde. 

Maksimal ydeevne i revnet beton

fischer reaktionspatron FHB II-P og FHB II-PF HIGH SPEED er systemkomponenter i fischer Highbond-systemet FHB II til fastgørelse af de højeste belastninger i revnet og ikke-revnet beton. Den forportionerede reaktionspatron FHB II-P kan anvendes i urensede borehuller og er dermed den økonomiske og hurtige løsning. Den særlige formulering i FHB II-PF HIGH SPEED-patronen sikrer særligt hurtig hærdning og dermed store tidsbesparelser.

Til reaktionspatronerne

Ankerstænger & indvendige gevindankre

Ankerstænger og indvendige gevindankre anvendes som komponenter i kemiske fastgørelsessystemer. I kombination med injektionsmørtler eller reaktionspatroner overfører disse fastgørelseselementer lasten til byggematerialet uden ekspansionstryk.

fischer tilbyder et bredt sortiment af ankerstænger og indvendige gevindankre i forskellige dimensioner, udførelser og stålkvaliteter. Disse er specielt udviklet til anvendelser i overensstemmelse med godkendelser i forbindelse med de tilsvarende mørtler.

fischer Ankerstænger & indvendige gevindankre

fischer Ankerstang FIS er meget alsidig i anvendelse takket være det store udvalg af diametre, længder og stålkvaliteter.

Highbond Ankerstænger er godkendte systemkomponenter i fischer Highbond-systemet. Version A S reducerer bore- og monteringsarbejdet på grund af den lave forankringsdybde. Version A L kan derimod overføre maksimale belastningsværdier på grund af den store forankringsdybde. Highbond Ankerstængerne med tilføjelsen "Inject" er de særligt økonomiske løsninger i revnet beton.

Ankerstang RG M er optimalt egnet til anvendelse med reaktionspatroner på grund af den skrå ende. 

Indvendig gevindanker RG M I er optimal til demonterbare fastgørelser i beton. FIS E Injektions-indvendig gevindanker er optimal til fastgørelser i murværk eller porebeton. Også denne kan demonteres. 

Dynamic Anker FDA og Highbond-Anker dynamic FHB-A dyn er konstrueret til optagelse af dynamiske belastninger.

Til ankerstænger & indvendige gevindankre

Ankerbøsninger til injektionsmørtel

fischer injektions-ankerbøsninger er specialudviklede systemkomponenter til anvendelse af fischer injektionsmørtler i hulstensmurværk. For at anvende dem føres ankerbøsningerne ind i det forborede hul og fyldes derefter med injektionsmørtel op til bunden af bøsningen. Ved isætning af ankerstangen eller ankeret med indvendigt gevind presses mørtlen gennem ankerbøsningens gitterstruktur og danner en formsluttende forbindelse med hulstenen. Derved overføres belastningen sikkert til byggematerialet. Injektions-ankerbøsningen gør det også muligt at bygge bro over ikke-bærende lag.

Ankerhylstre hos fischer

Den fischer injektionsankerhylster FIS H K af plast er systemkomponenten til fagligt korrekt og mørtelbesparende montering af ankerstangen FIS A eller indvendigt gevindanker FIS E i hulstensmurværk.

Det injektionsankerhylster FIS H L af metal fås som metervare og leveres uden godkendelse. Det er særligt velegnet til fastgørelse i hulstensmurværk.

Det injektionsankerhylster med net FIS H N er en systemkomponent til anvendelse af fischer injektionsmørtler FIS V og montagemørtel i hulstensmurværk, der ikke er godkendelsesrelevante. Ved montering af ankerstangen eller det indvendige gevindanker presses mørtlen gennem netstrukturen og forbindes formsluttende med hulstenen.

Til injektionsankerhylstrene

1. Forberedelse

Først skal du sikre dig, at du vælger de rigtige komponenter til dit projekt. Kræves der de relevante godkendelser eller vurderinger? Er de anvendte komponenter godkendt til det byggemateriale, som laster skal fastgøres i? 

Du kan også benytte vores fischer Professional produktrådgiver til dette. 

Sørg desuden for, at du har det nødvendige værktøj og de nødvendige materialer. Som regel har du brug for en injektionsmørtel med en passende ankerstang samt en borehammer, en borebørste og en fugepistol.

2. Bor hullet

Bor et passende hul i underlaget med en egnet diameter og en dybde i henhold til oplysningerne for den anvendte ankerstang eller indvendige gevindanker. 
Udførelse af borehuller med hulbor er reguleret i ETA-vurderingen. Ved brug af et hulbor bortfalder rengøring af borehullet.

3. Rengør borehullet

Hvis du ikke bruger et hulbor, skal du rengøre borehullet grundigt for borestøv og snavs med en støvsuger og en borebørste. En grundig rengøring er vigtig for at sikre optimal vedhæftning af injektionsmørtlen.  

4. Forbered injektionsmørtlen

Sæt injektionsmørtlen i fugepistolen, og monter den passende statiske blander. Sørg for, at du anvender den korrekte mængde mørtel til den ønskede anvendelse. Du kan bruge fischer Mortar Fix App til hurtig og nem beregning af fyldemængden. Ved byggematerialer med hulrum skal du bruge en ankerhylse, før du påfører injektionsmørtlen.

5. Påfør injektionsmørtlen

Begynd at presse injektionsmørtlen ind i borehullet ved langsomt og jævnt at lægge tryk på fugepistolen. Fyld hullet med den korrekte mængde, mens du langsomt trækker fugepistolen tilbage.

6. Indsæt ankerstangen

Sæt ankerstangen ind i borehullet med en let drejebevægelse, og skub den ind til anslaget. Sørg desuden for, at ankerstangen er korrekt justeret og flugter med overfladen.

7. Lad injektionsmørtlen hærde

Lad injektionsmørtlen hærde i henhold til produktoplysningerne. Dette kan tage fra nogle minutter til flere timer, afhængigt af typen af anvendt mørtel.

8. Afslut fastgørelsen & påfør belastningen

Når mørtlen er helt hærdet, kan ankerstangen sikres med de relevante fastgørelseselementer såsom møtrikker eller skiver, og komponenten kan monteres.

 

Monteringsvejledning med eksemplet FIS V Plus i beton

Anvendelse FIS V Plus
Fastgørelse i beton og murværk med FIS V Plus
cd-blue-57549d595d-5vqgz