Ajax Amsterdam tror allerede, at de er i Champions League-finalen. Ved pausen fører værterne 2-0 mod Tottenham Hotspur. Men Lucas Moura formår det tilsyneladende umulige: Inden for fem minutter scorer den brasilianske midtbanestjerne i Spurs dobbelt – og også i det sjette minut af tillægstiden er den 27-årige klar og scorer med sin svagere venstre fod det afgørende mål til Londons 3-2-sejr i Amsterdam. Ikke kun på grund af Mouras perfekte hattrick, som sendte Spurs i deres første Champions League-finale*, er 2019 et mindeværdigt år for klubben: For kun få uger tidligere, den 3. april, blev det nye Tottenham Hotspur Stadium i London indviet. Fra starten var fischer med og hjalp med de passende fastgørelsesløsninger samt med ekspertise og rådgivning for at gøre drømmen om Englands mest moderne arena til virkelighed.
* I Champions League-finalen 2019 tabte Tottenham Hotspur til FC Liverpool med 0-2.

Teknisk mesterværk: Det nye Tottenham Hotspur Stadium

Det nye hjem for Spurs sætter standarder inden for stadionbyggeri: Det har en fodboldbane, der kan trækkes ind under tribunen, og en amerikansk fodboldbane nedenunder, Europas længste bar og Englands største enkeltstående tribune, som rummer 17.500 tilskuere. Når fansene synger "When the Spurs go marching in", lyder det overvældende. På grund af de særlige akustiske krav og loftshøjden var der behov for glidende loftsforbindelser på alle vægge. "Disse blev installeret med vores dengang helt nye betonskrue ULTRACUT FBS II. Det var første gang, vi solgte dette produkt i Storbritannien, og ULTRACUT FBS II blev monteret på Tottenham Stadium lige efter produktlanceringen," glæder Dave Minton sig over.

Han leder den tekniske salg hos fischer i Storbritannien og er ansvarlig for store projekter som opførelsen af det nye Tottenham Stadium. "Vi var den primære leverandør til den tekniske og elektriske installation samt en stor del af stadionets indretning." Ud over betonskruerne ULTRACUT FBS II blev især slagankre EA II brugt her til at fastgøre sprinkleranlæg, kabelbakker og lignende.

fischer leverer servicen med det samme

„Ved facadeinstallationen kunne vi slå konkurrenterne, fordi vi sparer kunden rigtige penge“, fortæller Dave Minton. „Det handler ikke nødvendigvis om at have de billigste produkter. Men takket være vores rådgivning bliver problemer opdaget og løst så tidligt som muligt. Det sparer omkostninger ved installationen.“ Ved facaden havde designerne kun planlagt gennemgående skruer, selvom beregninger viste, at der var dynamiske belastninger på bestemte steder. „Vi lagde straks mærke til i designfasen, at de planlagte gennemgående skruer ikke var tilstrækkelige. Vi rådgav vores kunder om, at der i stedet skulle anvendes en dynamisk anker. De valgte til sidst vores Highbond-ankerstang FHB II.“ Hvis facaden var blevet installeret med den forkerte fastgørelse, skulle alt være fjernet og monteret igen. Det ville have medført betydelige byggeforsinkelser.

„Det er vigtigt, at vi har de mest innovative og kraftfulde produkter. Men for at færdiggøre et projekt så rettidigt som muligt er servicen omkring produktet lige så vigtig“, siger Minton. „I Storbritannien arbejder vi med sikkerhedsrelevante eller strukturelle fastgørelser efter den såkaldte BS-8539-standard. Alle installatører skal være uddannet i den, ellers skal fem procent af fastgørelserne efterfølgende kontrolleres af producenten.“ Derfor tilbød fischer gratis kurser til alle installatører under opførelsen af stadionet. „Vores projektteam kommer om morgenen på byggepladsen, og allerede ved middagstid er træningen afsluttet“, fortæller Minton. Derefter besøger fischers medarbejdere byggepladsen kun lejlighedsvis for at sikre, at alt er i orden. „Vi sørger for, at ankerne bliver installeret korrekt fra starten, i stedet for at skulle rette mulige fejl efterfølgende på en tidskrævende måde. Det reducerer nedetiden på byggepladsen markant.“

Succeshistorien for fischer fortsætter

„Det var en stor ære for os at være involveret i opførelsen af Tottenham Hotspur Stadium“, siger Minton afslutningsvis. „Bortset fra Wembley Stadium findes der intet tilsvarende i Storbritannien.“ Projektet har allerede stor rækkevidde: „Sammen med flere entreprenører har vi dermed vundet opgaven for det nye Google-hovedkvarter i London.“ Befæstigelsesspecialisten fischer leverer også der til den elektriske og tekniske entreprenør.


cd-green-55965cdb4b-86d2v